Przejdź do głównej zawartości

Ekologiczne pieluchowanie - dlaczego?

Zacznę nietypowo, nie będzie podstawowych informacji typu: a co to? a jakie są rodzaje pieluch? a jak używać? itd
Te informacje są dostępne w dzieciątkach wersji i każdy kto zainteresował się tematem, na pewno jakieś podstawowe informacje już posiada.
Jeśli czujecie głód wiedzy zachęcam do zapoznania się z poniższymi stronami, nie będę się powtarzać bo nic odkrywczego nie napiszę.Rodzaje pieluszek: 
 Tu znajdziecie przejrzysty poradnik jak rozróżnić rodzaje pieluszek w formie filmu:

Reni Jusis - ekomama wypowiada się w DDtvn na temat pieluszek wielorazowych:

Polecam forum, na którym znajdziecie całą masę opinii i porad na temat wielorazówek:

A więc do rzeczy. Podstawowe pytanie jakie należy zadać sobie na wstępie przygody z eko-pieluchowaniem brzmi: dlaczego chcę stosować pieluszki wielorazowe?
Dzieci przeciętnie pieluchowane są przez około 2,5 roku życia, daje to 25000 godzin spędzonych w pieluszce. Warto więc zadać sobie trud i zastanowić się, jaka to ma być pieluszka.
Jeśli zakreślasz którąkolwiek z poniższych odpowiedzi, ten temat jest zdecydowanie dla Ciebie:
 • chcę żyć ekologicznie
 • uważam to za rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż typowe pieluszki jednorazowe
 • uważam że to zdrowsze, tak pieluchowano nas i naszych rodziców...
 •  lubię nowości, chcę testować różne trendy

To tylko wstęp ale nieźle nakreśla filozofię eko-pieluchowania.  Pozwolę sobie (także częściowo w oparciu o dostępne już teksty) rozwinąć te kwestie:
 1. jak sama nazwa wskazuje - jest to ekologiczne. Nie produkujesz stosów syntetycznych odpadów. Każde dziecko w ciągu 2,5 roku zużywa około 6000 jednorazówek, co skutkuje 6000 litrami śmieci. Pieluszki jednorazowe to bomba ekologiczna. Tylko w Europie zużywa się ich rocznie 20 miliardów. Kończą swój krótki żywot na wysypisku, gdzie zalegać będą przez kilkaset lat.
 2. nie zawierają w składzie żadnych substancji, które mogą uczulić Twojego dzidziusia, czego o jednorazówkach powiedzieć nie można
 3. ponieważ są mniej chłonne, wymagają częstszego przebierania niż jednorazówki, nie dopuszczasz więc do powstania odczynów i podrażnień na skórze dziecka przez wielogodzinny kontakt moczu i kupki ze skórą dziecka. Wiąże się to bezpośrednio z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia pieluszkowych odparzeń. W dobrych jednorazówkach dziecko nie czuje przepełnienia pieluszki, nie przeszkadza mu więc przebywanie w niej przez długi czas. Ale dobrze wiemy, że chociażby mocz ma wtedy stały kontakt ze skórą, a działa drażniąco.
 4. pomagają dziecku pojąć “przyczynę i skutek” procesów fizjologicznych, co skutkuje zazwyczaj szybszym zakończeniem okresu pieluszkowania
 5. w rozrachunku końcowym pieluszki wielorazowe są przeciętnie o połowę tańsze od jednorazówek. Minusem jest tylko fakt, że wydatek nie rozkłada się na kilkanaście miesięcy, a trzeba go ponieść w czasie pierwszych miesięcy życia dziecka. Koszt pieluszek jednorazowych - ok. 3500 - 5000 zł - choć znacznie większy, rozkłada się na dwa - trzy lata. Wielorazówki kupujemy w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka, więc jest to inwestycja bardziej odczuwalna dla budżetu domowego. Jednak w perspektywie z pewnością się opłaci, zwłaszcza, jeżeli planujemy drugie dziecko. Pieluszki możemy również odsprzedać. Ich żywotność jest bardzo długa, na co wskazuje prężny, pieluszkowy rynek wtórny w Europie Zachodniej. Choć wymaga to od kupującego otwartości na stosowanie pieluch używanych.
 6. przy drugim dziecku w rodzinie nie ponosimy już żadnych inwestycji
 7. po zakończeniu okresu pieluszkowania można je sprzedać
 8. Największą wadą pieluszek wielorazowych, według wielu rodziców jest to, że trzeba je prać. W końcu pranie pochłania czas, wodę, energię… a co za tym idzie i pieniądze. Pamiętajmy jednak, że w dzisiejszych czasach, gdy w większości domów znajdziemy pralkę automatyczną, pranie nie nastręcza już takich trudności, a koszty wcale nie są wielkie. Większość z nas ma pralki o klasie energetycznej A+ i więcej, a przy odpowiedniej ilości pieluch nie trzeba prać częściej niż co 2-3 dni. Po dokładniejsze informacje na temat kosztów zapraszam na stronę  Wolnym być. Poniżej tabela z tej strony obrazująca koszty
 9. Pieluszki wielorazowe są po prostu ładne - producenci wielorazówek prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych i bardziej atrakcyjnych wzorów. Korzystają na tym mamy,  które mogą wybierać i przebierać w pieluchach kupując modne, kolorowe, podkreślające indywidualny styl zarówno ich, jak i małego użytkownika.
  Każdy może znaleźć coś dla siebie i urozmaicić w ten sposób garderobę dziecka – co najlepiej widać latem, kiedy pieluszka wielorazowa może z powodzeniem zastąpić np. spodenki.
 10. Istnieją badania naukowe, które pokazują, że w pieluchach jednorazowych skóra dziecka ulega przegrzaniu. Jednorazówki wykonane są z polietylenu, uzyskiwanego z ropy naftowej (ok. szklanki na 1 pieluchę), oprócz niego pielucha posiada żel chłonny, wodoodporną i nieoddychającą wkładkę oraz często barwniki i sztuczne substancje zapachowe.
  Lekarze łączą wprowadzenie jednorazówek ze zwiększoną liczbą mężczyzn mających problemy z płodnością – podniesienie temperatury genitaliów u chłopców ma zdecydowanie negatywny wpływ na ich zdrowie w aspekcie późniejszej płodności.
   

Czujecie się przekonani do idei pieluch wielorazowych?
Ja absolutnie tak. W następnym wpisie na ten temat pomówimy o praktycznych rozwiązaniach, a w kolejnym przejdziemy do testów konkretnych modeli :)

Źródła: 
http://www.rossnet.pl/Artykul/Pieluszki-wielorazowe-wady-i-zalety,194085#;
http://dziecisawazne.pl/zalety-pieluszek-wielorazowych/
http://www.exitdoor.pl/dzieci/sa-wady-zalety-pieluszek-wielorazowych/
http://mamapyta.pl/artykuly/zdrowo-wielorazowo-zalety-pieluch-wielorazowych/2 
http://maylily.pl/strony/61/zalety

Komentarze