Przejdź do głównej zawartości

Polecalnia: Odkrywam macierzyństwo

Agrawal Preeti Odkrywam macierzyństwo 

Zacznę od tego, że podtytuł wydaje mi się znacznie bardziej odpowiedni niż tytuł główny, ponieważ zasadnicza część książki dotyczy właśnie ciąży, porodu i połogu w zgodzie z naturą i ten materiał uznałabym za szczególnie ważny, a opieka nad dzieckiem to dla mnie temat na zupełnie osobny poradnik. 
Autorka z niezwykłą dbałością opisuje techniki łagodzenia dolegliwości ciążowych takie jak masaż, ćwiczenia fizyczne, dieta. Dla przyszłych mam ceniących naturalne podejście do ciała i samej ciąży będzie to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dla osób mniej zainteresowanych życiem w harmonii z naturą teksty mogą trącić dalekowschodnim szamanizmem ale i oni znajdą tu przydatne informacje na temat chociażby zmian zachodzących w ciele kobiety i fizjologii ciąży i porodu. 
Sam rozdział o porodzie wprawił mnie w zdumienie tak duże, że za jego pośrednictwem zaczęłam zmieniać nastawienie do porodu silami natury! Przerażenie i panika jakie budziły we mnie myśli o tym zaczęły tracić na sile a ja sama zaczęłam rozważać taki właśnie scenariusz (wcześniej byłam zdecydowana na cesarskie cięcie, ale głównym powodem był lęk przed bólem). Skłamałabym mówiąc że w cudowny sposób książka wyleczyła mnie ze wszystkich obaw ale zasiała we mnie ziarno wiary w siebie i we własne ciało, uświadomiła mi co jest dla mnie naprawdę ważne i że będę żałować jeśli nie dam sobie szansy zmierzyć się z tym tematem. I to jest najważniejszy powód dla którego oceniam ten poradnik jako naprawdę wartościowy, wierzę że może pomóc tak wielu przyszłym mamom, które umierają ze strachu na myśl o tym, co czeka je na sali porodowej. I nie chodzi o same techniki łagodzenia bólu czy przyspieszenia akcji porodowej ale o nabranie świadomości że można się do porodu dobrze przygotować i można we własnym wnętrzu odnaleźć spokój i pewność siebie. 

Komentarze

  1. Ja co prawda nie bałam się porodu siłami natury, wręcz modliłam się, by cesarskie cięcie nie było potrzebne. Ale zgadzam się z tym, że ta książka pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój i wiarę w naszą kobiecą siłę. :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz