Przejdź do głównej zawartości

zrób to sama - Zabawki sensoryczne

Sześciany sensoryczne spodobały mi się od dnia, w którym zobaczyłam pierwszą z nich i postanowiłam że moja Malutka na pewno będzie taką mieć. Są takie kolorowe, i te wystające metki do miętolenia! Aż chce się za nie pociągnąć ;) 

Jakie są zalety tego typu zabawek? 

  • pomagają rozwijać zmysły
  • rozwijają myślenie i wyobraźnię
  • wspomagają rozwój ruchowy dziecka
  • rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową
  • uczą zręczności i pomagają rozwijać zdolności manualne
  • doskonalą spostrzegawczość


Ceny zabawek sensorycznych wahają się w granicach 15-50zł. Spokojnie możemy zaoszczędzić większość tej kwoty robiąc je samodzielnie z materiałów, które większość z nas ma w domu.

 Nie muszą to wcale być kostki, kształty mogą być przeróżne, dotyczy to też faktur tkanin i dodatkowych elementów. Ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia: 


 

   

 Ponieważ całokształt funkcjonowania człowieka ściśle związany jest z rozwojem integracji sensorycznej proces ten zaczyna kształtować się już od pierwszych tygodni życia płodowego a najintensywniejsza faza rozwoju trwa do końca wieku przedszkolnego.
Dlatego tak ważne jest wczesne zwrócenie uwagi na zachowania naszych dzieciaczków i podjęcie jak najwcześniej pracy polegającej na aktywizowaniu strefy poznawczej naszych milusińskich, co pozwoli nam na dokonanie oceny, czy właściwie się ona rozwija.


http://www.babyboom.pl/o_matko_jestes_kobieta/poznaj_dotychczas_nadeslane_historie/blog_tworcza_mama_zabawki_edukacyjne/integracja_sensoryczna.html 

Integracja sensoryczna jest to działanie naszego układu nerwowego polegające na zbieraniu, organizowaniu i interpretowaniu  różnych informacji ze świata nas otaczającego – za pośrednictwem naszych zmysłów: dotyku, węchu, smaku, wzroku, słuchu oraz (ogólnie mówiąc) ruchu.
Odczuwanie dotyku, ciepła, zimna czy bólu zaczyna się w skórze, gdzie znajdują się receptory wychwytujące poszczególne rodzaje tych bodźców. Natomiast czucie głębokie, opiera się na informacjach dostarczanych przez receptory umiejscowione w skórze oraz w mięśniach i stawach, pozwalających mózgowi orientować się, gdzie znajdują się nasze poszczególne części ciała.


https://www.kabum.pl/czytelnia/artykul/3/integracja-sensoryczna

Nad integracją sensoryczną można pracować od pierwszych tygodni życia dziecka. Oswajanie maluszka z różnymi fakturami materiałów pobudza zmysł dotyku. Grające – choć niehałaśliwe – zabawki uczą koordynacji ręka-oko i dostarczają wrażeń zmysłowi słuchu. Jak to robić? Np. nie unikać szorstkich kocyków, oswajać malucha z dywanem, pozwalać pełzać po trawie, piasku, nie zabraniać raczkować nawet po parkowych alejkach. Każdy bodziec jest dla niemowlaka na wagę złota.

http://ebobas.pl/artykuly/czytaj/1001/rozwoj-dziecka/jak-od-malego-stymulowac-rozwoj-integracji-sensorycznej-dziecka ZRÓB TO SAMA!


Uszycie popularnej kostki sensorycznej okazało się banalnie proste, nawet osoba niepotrafiąca szyć (jak ja!) da sobie z tym radę. 

Czego potrzebujesz?
  • kwadratowe skrawki dowolnych tkanin - 6 szt
  • maszyna do szycia
  • opcjonalnie kawałki wstążeczek
  • wypełnienie zabawki

Sprawa jest dość prosta: zepnij szpilkami dwa kwadraty wzdłuż jednego z boków i przeszyj zwykłym prostym ściegiem w odległości 5-10mm od krawędzi. I tak w kółko aż połączysz wszystkie kwadraty :)


pozostaw oczywiście ostatnią ściankę wolną by wypełnić sześcian. Nada się niemal wszystko, chociażby kawałek gąbki dociętej w sześcian.
Tu poprawka! Na stronie pani Ewy Wachowicz znajdziecie dokładny opis różnych rodzajów wypełnień, polecam bo jej sposobami można to zrobić  naprawdę tanio i bezpiecznie (nie wszystkie rodzaje wypełnień pozwolą na pranie zabawki w wysokich temperaturach). Ja zdecydowałam się poświęcić jedną poduszeczkę z Ikei wypełnioną poliestrem :)


Żeby wszyć metki do miętoszenia złóż je na pół i przypnij szpilką tak jak ścianki kostki, a następnie przeszyj razem z materiałem kwadratów.


No i już. Kiedy wypełnisz kostkę, zaszyj ręcznie bądź maszynowo ostatnią ściankę i daj zabawkę dziecku :)

(oczywiście po praniu!)Komentarze